Blogger Stili

Bilgen; makyaja, kozmetiğe ve hayata dair bir youtuber

By  | 

Moda ve güzellik alanında Youtube’a Türkçe içerik üreten Vlogger’ı konu ettiğimiz yazı dizimiz büyük ilgi görüyor.  Modalayka’nın bu haftaki konuğu “bilgentolis” adlı kanalıyla Bilgen.

Bilgen 30 yaşında Amerika’da yaşayan Türk bir kadın. Makyaj ve kozmetik üzerine videolar yapıyor. Asıl konu makyaj ve kozmetik de olsa, kanalında alışveriş, ürün yorumları ve aslında hayata dair bir çok şey bulmak mümkün.

Öncelikle bu projeye dahil olduğun için çok teşekkür ederiz sevgili Bilgen. 

12298867_520769811430804_861066310_n

4 Yıl önce youtube macerana start verdiğin videoyu izledikten sonra son videonu izliyoruz. Doğallığında ve üslubunda hiçbir fark olmadığını görüyoruz. ama arada büyük bir fark var 40bin küsur takipçi. Bu süreci kısaca bizim için yorumlar mısın?

– 4 yıl önce Türkiye’de yasarken günümün büyük çoğunluğunu Youtube videoları izleyerek geçiriyordum. Sonra bir gün ben de video yüklesem ne olur diye düşünüp ilk videomu (parfüm koleksiyonum videosu idi) web cam ile çekip yayınlamıştım. O zamanlar Türkiye’den belki 1-2 kişi videolar yapıyordu ve ilk yapanlardan olmak istemiştim. 1 sene sonra Amerika’ya taşındım ve hayatim değiştikçe kozmetik dışı yanlarını da paylaşır oldum hayatimin izleyenlerle. 4 yılın sonunda hayatımda ve karakterimde, deneyimlerimde çok şey değişti elbette ve bunu en saydam şekilde yansıtmaya çalışıyorum izleyenlere.

 

En çok ilgi çeken videon hangisi?

– Kesinlikle iple kendi kendine bıyık alma videom.

 

Bu kadar video içerisinde senin çekerken en çok eğlendiğin diye sorsak?

– Şuan aklıma tek bir video ismi gelmiyor korkarım ama genel anlamda esimle ya d arkadaşlarımla çektiğim tag videolarını ya da gezi vloglarini çekerken çok eğleniyorum.

Takipçilerinle arandaki sıkı ilişkinin sebepleri neler sence? bu doğal tarzın etkisi nedir?

– Ben yapı itibari ile çok dışa donuk biriyim. Hislerimi sözlü ya da yazılı dışa dökmekte, kendimi anlatmakta hiç sıkıntı yaşamadım bugüne dek. Kanalımı acarken herhangi bir planım yoktu ve uzun vadede hayatıma dair makyaj dışı şeyler paylaşmak aklıma bile gelmemişti ama hayatimin yönünün değişimiyle ve takipçilerimin bu süreçte bana manen büyük destek verisiyle aramızda güçlü bir bağ oluştu. Bana zaman ayırıp izleyen, iyi kotu anımda destek veren insanlara olduğum gibi davranıp yapmacıksız olmak yapabileceğim en basit şey, teşekkür etmenin en yalın yolu sanırım. Kamera önünde olmadığım biri gibi davranıp insanları yanıltmaya çalışmak hem kendime hem de bana değer verip izleyenlere çok büyük saygısızlık olurdu, ondan kaçınmaya çalışıyorum.

11373508_1476674615961274_237488080_n

Ailenden uzaktasın ve takipçilerini bir aile gibi görüp yaşamını içtenlikle en samimi haliyle onlarla paylaşıyorsun. Aldığın evlilik teklifi video ‘su da bunlardan biri. Biraz da bu uzaklığı bertaraf mı ediyorsun bu videolarla?

– Kesinlikle. Bunu bir çok kez videolarımda da dile getirdim hatta. Ailemden ve dostlarımdan bu kadar uzaktayken akli dengemi kaybetmeyişimin ya da depresyona girmeyişimin sebeplerinden birisi içimi Youtube aracılığı ile insanlara dökebilişim, onlarla kurduğum iletişim. Tek başıma alışverişe gidip eve geldiğimde 40 bin arkadaşımla paylaşabiliyorum bunu.

Bu alanda yayın yapan Türk Youtuber’ların çoğu Yurt dışında yaşıyor olmasını nasıl yorumluyorsun?

– Bilmem ki. Tesadüf sanırım.

Birçok alışveriş videon var. Kaliteli kozmetik ürünlerine sahip olma imkânları açısından Amerika ve Türkiye’yi karşılaştırırsan bir fark var mı? Fiyatlar açısından örneğin.

– Arada çok büyük bir fark var. Amerika ‘da kozmetik piyasası haliyle Türkiye’dekinden çok daha büyük ve gelişmiş. Hem uygun fiyatlı hem de yüksek fiyatlı çok daha fazla alternatif var burada. Yuksek fiyatlı markalar burada Türkiye’dekinden çok daha uygun fiyatla bulunabiliyor. Burada drugstore tabir edilen uygun kozmetik ürünleri markaları (Loreal gibi) Türkiye’de oldukça yüksek fiyatlı olabiliyor. Bir de Türkiye’de ne yazık ki yurtdışından kozmetik alışverişi yasağı varken burada yasayan tüketiciler dünyanın her yerinden istediğini alabiliyor online olarak. Aradaki fark uçurum ne yazık ki.

bilgentolis_kanal_youtuber_0000_Layer 5

Akıcı bir İngilizcen ve “beautybybilgen” isimli İngilizce bir kanalın var. Ancak son zamanlar da bu kanalın pek de aktif olmadığını görüyoruz. Bu konuya yoğunlaşıp çok daha fazla insana hitap eden global bir kanal oluşturmayı düşünüyor musun?

– Aslında bunu uzun vadede çok isterim, hayal gibi benim için ama hem burada hayatimi sürdürebilmek için çalıştığım youtube disi gerçek bir isimin oluşu, hem Türkçe youtube kanalımda çok aktif oluşum sebebiyle diğer kanala hiç vaktim kalmıyor. Bir gün eğer youtube a daha fazla zaman ayırabilecek yasam standardına gelebilirsem İngilizce kanalıma daha fazla odaklanmayı ben de istiyorum.

Bilgen’e modalayka.com‘a zaman ayırdığı için tekrar teşekkür ediyoruz. Ve binlerce takipçisiyle birlikte yeni videolarını bekliyoruz.

Bana gösterdiğiniz ilgi ve ayırdığınız zaman için ben de çok teşekkür ederim. Sevgiler,

Bilgenin Kanalına gitmek için tıklayın

4 Comments

 1. Zeynep

  December 17, 2015 at 16:13

  Biz takipçileri için Bilgen değil Balgen’dir o :) Doğallığı, samimiyeti, neşesi ve esprileri ile diğer youtuber’lardan çok farklı bir yerde benim gözümde. Hatta artık youtuber değil uzakta yaşayan çok sevdiğim bir yakınım gibi hissediyorum kendisi için.

 2. Pingback: Melis’le Keyifli Bir Söyleşi (Melis Limes) – Modalayka

 3. Pingback: Youtube’da Moda ve güzellik ondan sorulur (Melis Limes) – Modalayka

 4. ปั้มไลค์

  October 2, 2019 at 05:15

  Like!! Thank you for publishing this awesome article.

Leave a Reply

Your email address will not be published.