Featured

First Lady’leri giydiren bir Türk: Erdem Moralıoğlu

By  | 

Çizgi sahibi, marka bir isim, Türk bir modacı, Londra’nın en etkili 1000 kişisinden biri; Erdem Moralıoğlu.

1978 yılında Montreal’de İngiliz bir anne ve Türk bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Erdem Moralıoğlu, moda üzerine lisansını ilk etapta Ryerson Üniversitesi’nde, daha sonra stajyerliğini ise Vivienne Westwood’la yaptı. Daha sonra Londra’ya taşındı ve Royal College of Art’ta moda üzerine eğitim aldı. 2003 yılında buradan yüksek lisans derecesini alan Moralıoğlu, New York’a taşınıp Diane von Furstenberg ile çalıştı ve 2005’te tekrar Londra’ya taşınarak kendi markasını kurdu. İlk kapsül koleksiyonuyla “British Fashion Fringe” ödülünü kazanarak 100 bin sterlinlik destek fonunun sahibi oldu.

Erdem’in 2012 kreasyonundan bir elbiseyle Kate Middleton.

Erdem’in 2012 kreasyonundan bir elbiseyle Kate Middleton.

Bunlar Erdem hakkında bulabileceğiniz teknik bilgiler. Ama biz onu daha yakından tanıyalım.

Sara adında ikiz kız kardeşi var. 18 yaşına kadar her yaz Türkiye’ye gelmişler ve yazları babasının memleketi Antakya’da geçirmiş. Farklı kültürlerden gelmiş olmanın tasarımlarını da etkilediğini söylüyor. Pazarlardan, eski fotoğraflardan ve Merchant-Ivory filmlerinden ilham alıyor.

Dönüm noktasının British Fashion Fringe’i kazanmak olduğunu söylüyor. Ama bence en önemlisi tasarımlarını İngiliz First Lady’lere giydirebilmesiydi.

İngiltere First Lady’si Samantha Cameron ve Erdem Moralıoğlu...

İngiltere First Lady’si Samantha Cameron ve Erdem Moralıoğlu…

Erdem tasarımlarından bahsederken en çok kullanılan kelime “giyilebilir olması”. Benim için de giyilebilir tasarımlar her zaman önceliklidir. Temiz, sade ve işçiliğin ön plana çıktığı tasarımları daha çok seviyorum. Erdem’i bu kadar çok beğenmemin sebebi de bu. Kendisi de tasarımlarını deneysel tekstil, canlı baskılar ve detaylı işçilik şeklinde özetliyor zaten.

Erdem Moralıoğlu koleksiyonlarında genellikle çiçek desenleri ve soft renkler kullanıyor. Neredeyse modernize edilmiş babaanne kıyafetleri tasarlıyor diyebilirim. Ama ben o eski ve vintage havayı seviyorum. Sanırım kumaşlarının dokusu ve renklerinden dolayı da Sonbahar-Kış koleksiyonlarını İlkbahar-Yaz koleksiyonlarından daha çok beğeniyorum. Şimdi üstüne konuşmayı bırakıp koleksiyonlara ve Erdem giyinen ünlülere biraz daha göz atalım. . .

Not: Michelle Obama’nın da Erdem tasarımları giydiğini biliyorum ancak bununla ilgili net bir fotoğraf bulamadığım için koyamadım.

Eğer Erdem Moralıoğlu’nu takip etmek ve tasarımlarına daha yakından bakmak isterseniz sosyal medya hesapları aşağıda

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın..

Facebook: /erdemrtw

Twitter : /Erdem

İnstagram: /erdemlondon

www.erdem.com

 

 

Moda yazarı

1 Comment

  1. oprol evorter

    May 12, 2019 at 03:52

    Valuable info. Lucky me I found your site by accident, and I’m shocked why this accident did not happened earlier! I bookmarked it.

Leave a Reply

Your email address will not be published.